جاهای دیدنی فیلبند

در یکی از مرتفع ترین کوه های استان مازندران بهشتی پنهان نهفته است که با نام فیلبند یا اقیانوس ابرها شناخته می شود. روستای فیلبند برای گردشگرانی که به دنبال فضای سبزی بکر برای طبیعت گردی هستند گزینه عالی محسوب می شود و از دیدنی های شگفت انگیزی بهره مند می باشد. در کل مناطق بی همتایی همچون روستای فیلبند در استان سرسبز مازندران کم نیست. اما فیلبند به واسطه جاذبه های گردشگری طبیعی که دارد یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری خطه شمالی کشور محسوب می شود. این منطه بکر بر فراز یک کوه بلند جا خوش کرده است و از آب و هوایی بسیار دل انگیز بهره مند می باشد. اگر شما نیز می خواهید با جاهای دیدنی فیلبند آشنا شده و به بهشتی از اقیانوس ابرهای زیبا سفر کنید با ما در این مقاله از باباسفر همراه شوید.

جاهای دیدنی فیلبند

فیلبند یا سرزمین ابرها

 روستای کوهستانی فیلبند یکی از منحصر به فرد ترین دهستان های شرق استان مازندران است که چشم اندازی بی همتا به سوی ابرهای شناور در نزدیکی این منطقه را به مسافران ارائه می دهد. درواقع یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری فیلبند احاطه شدن آن توسط ابرهای زیبا و مه غلیظی است که در بیشتر اوقات در این روستا مشاهده می شود. زمانیکه شما به روستای فیلبند سفر می کنید قدم گذاشتن در میان آسمانی ابری می تواند شما را شگفت زده کند که این امر به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص فیلبند اتفاق می افتد. چراکه فیلبند در ارتفاعی ۲,۳۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و به همین خاطر بیشتر اوقات در دریایی از ابرها غوطه ور است. این چشم انداز زیبا به سوی ابرهای شناور در یک قدمی شما، با طبیتنی بکر و سرسبز تلفیق شده و یکی از دیدنی ترین شاهکار های طبیعت را به وجود آورده است. از همین روی سالانه حجم زیادی از مسافران فیلبند را برای مقصد گردشگری خود انتخاب کرده و به این منطقه مرتفع می روند. البته جاهای دیدنی فیلبند کم نیست و به غیر از چشم انداز مسحورکننده اقیانوس ابرها، منابع طبیعی دیگری نیز در این منطقه وجود دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

علت نامگذاری روستای فیلبند

در ابتدا نام این روستای ابری «فلبند» بود که در گویش مازندرانی قسمت اول (فل) به معنای خستگی و (بند) به معنای بند آمدن و نتوانستن می باشد. علت این نامگذاری صعب‌‌ العبور بودن و مسیر دشواری است که به فیلبند می رسد. چراکه روستای فیلبند در ارتفاعات بسیار بالایی قرار دارد و در گذشته دسترسی به این منطقه بسیار دشوار بود. البته این روستا را با نام بام شرقی استان مازندران نیز می شناسند. علت این نامگذاری این است که فیلبند بلندترین روستای قسمت شرقی استان مازندران بوده و در ارتفاع زیادی از سطح دریا قرار دارد.

دیدنی های روستای فیلبند

منطقه چلاو

پیش از هر چیزی باید بگوییم روستای فیلبند در ارتفاعات چلاو جای دارد و به همین دلیل شما می توانید در حین سفر به فیلبند از دیدنی های ناب این منطقه نیز بازدید به عمل بیاورید. دهستان چلاو در ۲۵کیلومتری شهرستان آمل قرار دارد. از همین روی می توان گفت این منطقه یکی از جاهای دیدنی آمل نیز محسوب می شود که در استان مازندران قرار گرفته است. یکی از برجسته ترین جاذبه های گردشکری این روستا چشمه زیبای «چهل چشمه آب» است که به مرور زمان با گویش مردم بومی به چلاو تغییر یافته است و نام روستا نیز از همین طریق انتخاب شده است. دهستان سرسبز چلاو در بیشتر ماه های سال بارانی است و به همین دلیل از پشمه های آب طبیعی متعدد و پوشش گیاهی متنوع برخوردار می باشد. منطقه چلاو یک آبادی زیبا در دل رشته کوه های البرز است که از طبیعتی بکر برخوردار بوده و آب و هوای آن اکثرا بارانی است. از همین روی به هر کجا از منطقه چلاو که نگاه کنید گلی زیبا روییده است و یا سرسبزی بی نهایتی چشم شما را نوازش می دهد. پوشش گیاهی این منطقه به قدری ناب است که جنگلی در منطقه چلاو با همین نام وجود دارد که انواع گیاهان و درختانی همچون افرا، راش، ماش، تمشک، درخچه های زرشک، پامچال، قارچ های خوراکی و سمی، آلاله، سرخس، بنفشه، نعناع، بلوط و غیره در این جنگل مشاهده می شود. اگر بخواهیم از دیدنی های شگفت انگیز دیگری که در دهستان چلاو وجود دارد بگوییم خالی از لطف است اگر به رودخانه چلورد اشاره نکنیم. این رودخانه زیبا از چشم اندازی مسحورکننده به سوی کوهستان های زیبا برخوردار بوده و اطراف آن را پوشش گیاهی سرسبزی احاطه کرده است.

روستای سنگچال

روستای سنگ چال یکی دیگر از دیدنی های فیلبند به شمار می رود که در 47 کیلومتری شهرستان آمل و استان مازندران واقع شده است. این ییلاق خوش منظر در جنوب شرقی دامنه البرز قرار دارد و در جنوب شرقی شهرستان آمل قرار گرفته است. جاری بودن رود های خنک و روان در این دهستان و آب و هوای مطلوبی که در آن وجود دارد باعث شده گردشگران بسیاری این منطقه ییلاقی را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنند. این ییلاق پر جمعیت به دارا بودن جنگل های انبوه و طبیعتی بی همتا شهره دارد و مکان دل انگیزی برای گشردشگری محسوب می شود. یکی دیگر از دیدنی های روستای سنگچال چشمه های آب آشامیدنی هستند که از دل کوه می جوشند و صحنه ای رویایی را پیشه روی چشم بازدیدکنندگان قرار می دهند. چشمه های هیتکا و دنگ دو مورد از محبوب ترین جشمه های روستای سنگچال هستند که علاوه بر دارا بودن چشم اندازی زیبا، در تامین آب روستا نیز نقش مهمی را ایفا می کنند. درست است که روستای سنگچال در ارتفاع کم تری از فیلبند قرار دارد اما همچنان این دهستان خوش آب و هوا در ارتفاع ۱۳۲۰ متری از سطح دریا قرار داشته و جزو روستاهای مرتفع مازندران به شمار می رود. از همین روی زمانی که به روستای سنگچال سفر می کنید می توانید چشم انداز بی همتایی از کوهستان ها و جنگل های اطراف را از بالا مشاهده کرده و آرامشی وصف نشدنی را کسب کنید.

روستای سنگچال

چشمه لار فیلبند

علاوه بر تماشای صحنه خیال بر انگیز حرکت ابرها از میان پاها، چشمه لار یکی دیگر از جاذبه هایی است که فیلبند را به سرزمینی افسانه ای تبدیل می کند. درواقع چشمه های آب معدنی فراوانی در این منطقه مرتفع وجود دارد که با زیبایی های خود دل از هر بیننده ای می ربایند. اما چشمه لار یکی از منحصر به فرد ترین جاذبه های دیدنی فیلبند است که علاوه بر زیبایی، جنبه درمانی نیز دارد. آب این چشمه از مواد معدنی مغذی همچون فلئور بهره مند می باشد که جنبه درمانی دارند. این چشمه مشهور در درمان بیماری های کلیوی بسیار موثر واقع می شود و همچنین برای تسکین بیماری های متعدد مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری معتقداند به دلیل وجود ماده فلوئور در آب این چشمه، مردمان محلی این منطقه از استخان بندی محکم تری برخوردار می باشند. چراکه این ماده مغذی در تامین استخان های بدن نقش دارد و برای بدن بسیار مقوی است. در کل املاح معدنی که در آب چشمه لار وجود دارند باعث شده که آب این منطقه همچون چشمه ای بهشتی شفا بخش باشد. از همین روی بسیاری از گردشگران در طول سفر خود به فیلبند، چشمه لار را جزو اولین جاهای دیدنی فیلبند قرار داده و برای لذت بردن از زیبایی و خواص درمانی آن به سمت این چشمه روانه می شوند. بهترین زمان بازدید از چشمه لار را می توان از اواخر اردیبهشت ماه تا اوایل مهرماه معرفی کرد. زیرا منطقه ای که چشمه لار در آن جای گرفته است جزو مناطق کوهستانی و مرتفع است و به همین دلیل نیمه دوم سال سرمای شدیدی در این ناحیه حاکم است که رفتن به چشمه را کمی دشوار می کند.

امامزاده قاسم فیلبند

از آنجاکه امام زاده قاسم یکی از مکان های دیدنی فیلبند است از موقعیت مکانی این منطقه بهره مند بوده و در ارتفاع بسیار بالایی از سطح دریا قرار دارد. درواقع امامزاده قاسم به عنوان مرتفع ترین امام زاده های ایران و استان مازندران محسوب می شود که در ارتفاع ۲۳۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این امامزاده به قدری مرتفع است که برای بازدید از آن گردشگران باید از مسیر پر پیچ و خم کوهستانی گذر کرده و دراقع برای رسیدن به این امام زاده کوهپیمایی کمی نیاز است. امامزاده قاسم فیلبند در نزدیکی قله اندوار واقع شده و بنای آن با رنگ سفید زیبایی خودنمایی می کند. اطراف این امام زاده فضای سبز بی همتایی نیز دیده می شود که شما را از تماشای چشم انداز بی همتایی به سوی کوهستان های زیبا بهره مند می کند. اگر مسیر این امامزاده را پیش بگیرید به روستای رستم‌ چال می رسید که یکی از مشهورترین جاهای دیدنی جنگل الیمستان در این روستا قرار دارد. این جاذبه با نام نقش پای رستم شناخته می شود که به شکل دو چاله بزرگ بر روی دشتی وسیع و زیبا خودنمایی می کند.

امامزاده یحیی در روستای فیلبند

امامزاده یحی یک جاذبه مذهبی در روستای فیلبند است که در میان مردم بومی این منطقه از ارزش بالایی برخوردار می باشد. این امامزاده درست در ابتدای روستای فیلبند واقع شده که گنبد نقره ای رنگ زیبای آن از فاصله دور نیز مشخص است. امامزاده یحیی در میان افراد محلی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و بیشتر افراد این منطقه برای عبادت و زیارت به سمت این امامزاده می روند. همچنین در اطراف امامزاده یحی کلبه های متعددی وجود دارد که برای اقامت گردشگران تعبیه شده و اقامتگاه های بومی جذابی به شمار می روند.

امامزاده یحیی فیلبند

تفریح در فیلبند

نوبتی هم که باشد نوبت معرفی مناطق تفریحی فیلبند است که همچین روستای بکری بعید است از این نوع جاذبه محروم باشد. درواقع شما می توانید در روستای فیلبند تفریحات جذابی را تجربه کنید که در ادامه برخی از بهترین آن ها را نام برده ایم.

عکاسی

عکاسی یکی از خاطره انگیزترین بخش های سفر است که البته فیلبند با مناظ بی بدیلی که پیشه روی چشم گردشگران می گذارد یک محیط عالی برای این حرفه محسوب می شود. درواقع بسیاری از عکاسان حرفه ای برای ثبت عکس های خاص در طبیعتی بی همتا و یا عکاسی از حیات وحش زیبای فیلبند به این منطقه رفته و از فضای سبز بی نظیر آن نهایت استفاده را می برند. از سوی دیگر منطقه فیلبند به دارا بودن طلوع و غروب های دیدنی شهره دارد که می توانید از پنهان شدن خورشید و یا طلوع آن در میان ابرهای متحرک و کوهستان، عکس منحصر به فردی را ثبت کنید. در کل روستای سرسبز فیلبند به قدری جاهای دیدنی دارد که بازدید از هر نقطه آن می تواند سوژه عکاسی شگفت انگیزی را در اختیار شما بگذارد.

کوهنوردی

نیاز به گفتن این نیست که کوهنوردی در منطقه مرتفع فیلبند چقدر می تواند لذت بخش باشد. درواقع نیمه بیشتر جاذبه های گردشگری فیلبند مربوط به کوهستان های زیبای اطراف آن و مسیرهای کوهنوردی سرسبزی است که در اختیار عاشقان این ورزش محبوب قرار می دهد. فیلبند منطقه ای کوهستانی است که با قله های زیبا و سرسبز احاطه شده و زمانیکه به بالای این قله ها می رسید می توانید از منظره تماشایی کوه های اطراف و طبیعت بکر فیلبند لذت ببرید. از همین روی اگر به کوهنوردی علاقه مند هستید تیم خود را انتخاب کرده و به مسیر های ناب قله های فیلبند بروید. البته شایان ذکر است این مسیرهای صعود از پیج و خم زیادی برخوردار بوده و کوهنوردی در این مناطق مستلزم به همراه داشتن لوازم حرفه ای کوه نوردی است.

کوهنوردی در فیلبند

طبیعت گردی

یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری فیلبند و تفریحات آن طبیعت گردی در دل روستایی بر فراز ابرها و انواع پوشش گیاهی خاص است که روح انسان را نوازش می دهد. درواقع فیلبند به دارا بودن مناظر خیره کننده شهره دارد و طبیعتی بی نظیر را پیشه روی چشم همگان می گذارد. زندگی در این روستا به سبک ساده و خانه های محلی زیبا می تواند حال و هوایی تازه را در شما ایجاد کرده و تماشای دامگاه ها و چرای گوسفندان شما را چند ساعتی از زندگی شلوغ شهری به دور می کند. فضای سبزی را تصور کنید که با بوی نم باران، مه غلیظ و نسیمی خنک تلفیق شده و در عین حال می توانید حرکت ابرها میان پاهایتان را حس کنید، اینجا طبیعت شگفت انگیز فیلبند است که احساس سرزندگی را در شما بیدار خواهد کرد.

کمیپنگ در دل اقیانوس ابرها

بسیاری از طبیعت گردان حرفه ای که به دل طبیعت ناب فیلبند می زنند شب را در این منطقه ییلاقی گذرانده و زمان بیشتری را در کنار دیدنی های فیلبند سپری می کنند. از همین روی می توان گفت یکی از تفریحات ویژه این منطقه کمپینگ در کنار اقیانوسی از ابرها است که نیازمند وسایل مخصوص کمپینگ مانند چادر مسافرتی، کیسه خواب، چراغ قوه یا هدلایت و نقشه راهنما می باشد. البته شایان ذکر است کمپ کردن در ارتفاعات فیلبند بدون یک شخص حرفه ای که شما را هدایت کند ممکن است خطرناک باشد. چراکه این منطقه از شیب ها و مسیرهای کوهستانی دشواری برخوردار می باشد که ممکن است نتوانید از آن ها عبور کنید. از همین روی اگر می خواهید در ارتفاعات ییلاقی فیلبند کمپ کنید پیشنهاد ما به شما این است به هیچ عنوان به صورت تکی به این منطقه نرفته و حتما با افراد حرفه ای که شناخت خوبی از این منطقه دارند سفر کنید.

جاذبه های گردشگری روستای فیلبند

بهترین زمان سفر به روستای فیلبند

جالب است بدانید زمستان های فیلبند به قدری سرد و برفی است که حتی افراد بومی که در این روستا زندگی می کنند فصل زمستان به مناطق اطراف فیلبند رفته فیلبند را خالی از سکنه می کنند. از دهستان کوهستانی از اوایل فصل پاییز و با شروع فصل سرما پوشیده از برف و یخ شده و تردد در آن تقریبا غیر ممکن می شود. اما در فصل تابستان و نیمه اول سال شرایط کاملا متفاوت است. روستای فیلبند در فصل بهار به سرزمین چهارفصل مشهور است که همین امر در لیست جاذبه های دیدنی فیلبند قرار دارد. در این فصل بهشت زیبای ابری در یک روز آفتابی است و در روز دیگر احتمال تگرگ، برف و رنگین کمان را شامل می شود. از همین روی می توان گفت بهترین زمان سفر به روستای خوش منظر فیلبند فصول بهار و تابستان است. در این فصل ها طبیعت فیلبند در سرسبز ترین حالت خود قرار داشته و آب و هوای آن خنک است.

روستای فیلبند چه زمانی در ابر غوطه ور می شود؟

اگر شما نیز علاقه مند به تماشای ابرهای زیبای روستای فیلبند هستید باید گفت این دهستان در بیشتر روزهای سال از دریای ابرها بهره مند می باشد. اما اگر می خواهید زمان تجمع این ابرها و بیشترین حالت آن را مشاهده کنید باید هنگام طلوع و غروب خورشید و یا در زمان بارندگی به این منطقه بروید. در فصول سرد سال نیز توده های ابری متراکم تر هستند و در فصل زمستان ابرهای بیشتری در این منطقه جمع می شوند. اما متاسفانه به دلیل شرایط جوی فیلبند، امکان مشاهده این پدیده در زمستان نیست و فقط اوایل بهار تا آخر تابستان می توانید از این شاهکار طبیعت بازدید کنید. فصل بهار نیز به عنوان زمان طلایی تماشای اقیانوس ابرهای فیلبند شناخته می شود که اگر در هنگام صبح به این منطقه بروید شانس تماشای سرزمینی از خیال و افسانه را خواهید داشت.

فیلبند

چگونه به فیلبد برویم؟

فیلبند یکی از مناطق رویایی استان مازندران است که در منطقه بندپی واقع شده و از توابع شهرستان آمل به شمار می رود. این ییلاق خاص و دیدنی در ۲۴۰ کیلومتری شهر تهران به سمت شهر آمل، در استان مازندران و جاده هراز قرار دارد. درواقع اگر بخواهیم لوکیشن دقیق تری از این روستای خوش آب و هوا ارائه دهیم، فیلبند از توابع دهستان خوشرود در شهرستان بابل محسوب می شود. راه های مختلفی برای رفتن به فیلبند وجود دارد که شامل سفر با خودروی شخصی، تورهای گردشگری و تورهای آفرود می شود. برای رفتن به روستای زیبای فیلبند باید از طریق اتوبان بابایی شرق یا زین الدین، به جاده قدیم جاجرود یا اتوبان تهران – پردیس رفته و با کمک تابلوهای راهنما وارد جاده هراز شوید. با گذر از تونل اول و پلیس راه جاده هراز تابلوی ورودی روستای فیلبند را مشاهده خواهید کرد که شما را وارد یک فرعی می کند. در این فرعی حدود 18 کیلومتر مسیر را ادامه دهید تا به روستای سنگچال برسید. از روستای سنگچال 8 کیلومتر دیگر مسیر را ادامه دهید تا به ییلاق زیبای فیلبند برسید.

آدرس روستای فیلبند: استان مازندران، جنوب بابل، بخش بندپی غربی، روستای فیلبند

جاهای دیدنی روستای فیلبند

اقامت در روستای فیلبند

از آنجاکه فصل بهار و تابستان تنها زمانی است که گردشگران می توانند به این روستای شگفت انگیز سفر کنند، ظرفیت این دهستان برای جای دادن تمامی این مسافران کافی نیست. در کل دو نوع اقامت در روستای فیلبند امکانپذیر است که یکی کمپینگ در دل طبیعت بی همتای آن و دیگری اجاره خانه های بومی است. کمپینگ نیاز به شرایط خاصی دارد و ممکن است بسیاری از گردشگران به دلیل دشواری این نوع اقامت تمایلی به آن نداشته باشند. همچنین خانه های بومی این منطقه از امکانات رفاهی و تفریحی چندانی برخوردار نبوده و به دلیل حجم بالای مسافر خیلی زود پر می شود. اما اگر می خواهید اقامتی بی دردسر، ایمن و پر امکانات را تجربه کنید می توانید با اجاره ویلا در فیلبند از اقامتگاهی راحت و شیک بهره مند شوید. وب سایت باباسفر برخی از ویلاها و سوئیت های جذاب این منطقه را که از امکانات رفاهی و تفریحی متعددی همچون استخر، بیلیارد و غیره برخوردار می باشند را برای شما عزیزان گردهم آورده است تا با رزرو یکی از این ویلاها اقامت خوشی را تجربه کنید.

فیلبند یکی از مرتفع ترین روستاهای استان مازندران است که از طبیعتی بکر، دریایی از ابرها، ارتفاعات ییلاقی، کوهستان های زیبا و دیدنی هایی همچون منطقه چلاو، روستای سنگچال، چشمه آب معدنی لار، امامزاده قاسم و امامزاده یحیی بهره مند می باشد.

چشمه لار یکی از مشهورترین مناطق فیلبند است و به دلیل املاح معدنی که در آب این چشمه وجود دارد آب آن خواص درمانی دارد. همچنین دو چشمه دیگر هیتکا و دنگ که در روستای سنگچال هستند از چشمه های محبوب اطراف فیلبند به شمار می روند.

عکاسی، طبیعت گردی، کوهنوردی، کمیپنگ در دل اقیانوس ابرها، بازدید از چشمه های آب خنک و مراتع سرسبز از جمله جاذبه های تفریحی این دهستان به شمار می روند.

پدیده کمیابی از طبیعت در دل روستای فیلبند وجود دارد که با نام اقیانوس یا دریای ابرها شناخته می شود. این منظره بی نظیر از تجمع ابرها که در ارتفاعات بالای فیلبند تشکیل می شود شاخصه اصلی جذب گردشگر در منطقه فیلبند محسوب می شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

امتیاز به این مطلب را از 1 تا 5 تعیین کنید

کاربر عزیز نظر شما بعد از تایید مدیریت سایت نمایش داده خواهد شد.

فیلتر مقالات

فیلتر مقالات

جاذبه های دیدنی
موزه
مکان تفریحی
خرید
بازگشت