لیلا کوه

شهر های شمالی کشور به دارا بودن جنگل های سرسبز و زیبا شهره دارند که شهر لنگرود و منطقه لیلاکوه که از توابع همین شهر محسوب می شود نیز از این قاعده مستثنی نمی باشند. درواقع لیلا کوه یکی دیگر از هزاران منطقه ییلاقی کشور عزیزمان است که در خطه شمالی، بهشتی بی همتا را به نمایش می گذارد. این طبیعت بکر در استان گیلان و بخش مرکزی شهرستان لنگرود قرار دارد که به واسطه زیبایی های شگفت انگیزش همه ساله بسیاری از گردشگران را به سمت خود جذب می کند. سرتا سر روستای لیلاکوه را سرسبزی بی انتهایی فرا گرفته است و پوشش گیاهی نابی در این منطقه وجود دارد که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. اگر شما نیز می خواهید با جاذبه های گردشگری لیلاکوه آشنا شده و سفری خوش را به این ییلاق مسحورکننده تجربه کنید، با ما تا پایان این مقاله از باباسفر همراه شوید.

لیلا کوه کجاست و مسیر های دسترسی به آن

مناطق ییلاقی همیشه یکی از زیباترین و پر جاذبه ترین مقاصد گردشگری بوده اند که لیلا کوه نیز یکی از همین ییلاقات زیبا به شمار می رود. این روستای خوش آب و هوا از بیشتر نعمت های الهی بهره مند شده است و غنی از هر نوع منبع طبیعی می باشد. در زبان گیلکی به این روستا نام لیلی کو را نسبت داده اند و مردم بومی این منطقه آن را با همین نام می خوانند. اگر بخواهیم موقعیت جغرافیایی این طبیعت سرسبز را به طور دقیق تری شرح دهیم، لیلی کوه روستایی در استان گیلان و از توابع شهرستان لنگرود است که حدود 3 کیلومتر با منطقه لنگرود فاصله دارد. گردشگرانی که برای بازدید از این منطقه اقدام می کنند می توانند در یک روز طبیعت بسیار بکری را تماشا کرده و برای رسیدن به لیلاکوه از باغات چای و میوه گذر کنند. درواقع حتی مسیر دسترسی به لیلی کو نیز از زیبایی های وصف نشدنی برخوردار می باشد که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. این مسیر از ابتدای شهرستان لنگرود شروع شده و به روستاها و مزارع چای اطراف لیلا کوه منتهی می شود.

آدرس لیلاکوه: استان گیلان، 3 کیلومتری بخش مرکزی شهرستان لنگرود، روستای لیلاکوه

مسیرهای دسترسی به لیلاکوه

شما می توانید برای رفتن به منطقه لیلی کو مسیرهای مختلفی را امتحان کنید. اولین مسیر از سمت جاده لاهیجان به لنگرود است که در این مسیر شما باید از مبدا تهران خود را به شهر لاهیجان رسانده و سپس به سمت شهرستان لنگرود حرکت کنید. در سمت راست میدان فرمانداری لاهیجان شما را به سمت روستای زیبا لی لی کوه هدایت می کند. این جاده از میدان فرمانداری لنگرود تا میدان لیلاکوه مسیری 3 کیلومتری است که آسفالت بوده و رانندگی در این جاده بسیار راحت است. این جاده از طبیعتی سرسبز و بکر برخوردار می باشد که به طرف روستای پرشکوه و بعد از آن به بخش کومله می رسد. مسیر فرعی دیگری نیز وجود دارد که شما می توانید از طریق روستای دیوشل و جاده مال رو آقا سید جیل به سمت بالا رفته و از جاده عمومی یا همان میدان فرمانداری که ذکر کردیم به این روستای زیبا دسترسی داشته باشید.

لیلاکوه

فاصله تهران تا لنگرود و لیلا کوه

برای رفتن به شهرستان لنگرود و منطقه بکر لی لی کوه از مبدا تهران مسیرهای مختلفی وجود دارد که در این بخش ذکر کرده ایم. توجه داشته باشید حدود 349 کیلومتر مسافت بین تهران تا لنگرود و لیلاکوه وجود دارد که 5 ساعت رانندگی را شامل می شود.

مسیر اول: بهترین مسیر برای رفتن به لی لی کوه از طریق جاده مشهور چالوس است. به جاده چالوس بروید و مسیر را تا 297 کیلومتر ادامه دهید. پس از رد کردن شهر های مرزن آباد، عباس آباد، تنکابن، رامسر و رودسر به شهرستان لنگرود می رسید.

مسیر دوم: برای دسترسی به لنگرود شما می توانید از جاده قزوین و رشت نیز اقدام کنید. البته این مسیر کمی طولانی تر است و باید 364 کیلومتر را رانندگی کنید. برای اینکار ابتدا باید به شهر قزوین رفته و به سمت رشت حرکت کنید. از رشت تا لنگرود حدود 1 ساعت و 20 دقیقه مسافت است.

علت نامگذاری لیلا کوه

طبق متون تاریخی و لغت نامه دهخدا نام صحیح این منطقه «لیله کوه» است. اما در زمان های قدیم به این روستای خوش منظر لی لی کوه نیز گفته می شد که در زبان گیلکی به معنی انعکاس نور آفتاب در آب است. دلیل این نامگذاری را می توان مرداب هایی همچون کیاکلایه دانست که تا پای کوه امتداد داشته اند. اما امروزه مردم گیلکی که در جوار این منطقه زندگی می کنند به آن لیله کو می گویند که با رواج هر چه بیشتر زبان فارسی در نهایت نام لیلا کوه برای این منطقه انتخاب شد. البته داستان دیگری نیز درمورد نامگذاری لیلاکوه وجود دارد که طبق روایات مردم بومی به دختر پادشاه گیلان بر می گردد. مردم روستا معتقدند نام این کوه به افتخار «لیلا شاه» نام دختر پادشاه گیلان که در گذشته با شجاعت و درایت خود از منطقه گیلان محافظت کرده است، اینگونه نامگذاری شد. برخی نیز ب این باورند که شاعر معروف ایرانی محمود تابنده شعر لیله کو را در وصف این منطقه زیبا و لیلاشاه سروده است.

لیلاکوه لنگرود

جاذبه های گردشگری لیلاکوه

لیله کوه یک منطقه توریستی و گردشگری می باشد که امروزه به عنوان مقصد بسیاری از طبیعت گردان انتخاب شده است. این منطقه با دارای بودن آب و هوایی مطلوب، چشمه های جوشان که از دل کوه سرازیر شده اند و باغات مرکبات فراوان همچون بهشتی بر روی زمین می ماند. اگر به ارتفاعات جنگلی لیلاکوه بروید چشم اندازی رویایی از سطح شهر لنگرود و دریای زیبای کاسپین مقابل چشمان تان قرار می گیرد که روح انسان را نوازش می دهد. اما علاوه بر منظره رویایی از شهر و آب و هوای خوش جاذبه های گردشگری بسیاری در این منطقه وجود دارد که در ادامه برای شما عزیزان نام برده ایم.

طبیعت بکر

لیلاکوه از روستاهای استان گیلان است که از نظر موقعیت جغرافیایی در منطقه ای کوهستانی و جنگلی قرار گرفته است. از همین روی آب و هوای لی لی کوه بسیار پاکیزه است و از همان ابتدای ورود به این روستا وزش نسیم خنکی را بر روی پوست خود حس خواهید کرد که بسیار دلنشین است. از سوی دیگر برای رفتن به لیلاکوه باید از مسیر کوهپایه ای گذر کنید که از پوشش گیاهی متنوع برخوردار بوده و به منطقه عطاکوه منتهی می شود.

لی لی کوه و صنایع دستی

یکی از جذابیت ترین بخش هایی که در این مسیر کوهپایه ای سرسبز وجود دارد این است که شما می توانید پخت نان توسط زنان محلی را تماشا کرده و صنایع دستی جذابی را خریداری کنید که توسط مردم بومی به فروش گذاشته شده است. در لیلاکوه دامداری و صنایع دستی منطقه ارائه می شود که محیط بسیار باصفایی را به وجود آورده است. همچنین محصولات کشاورزی و میوه از دیگر محصولاتی هستند که در منطقه لیلاکوه به فروش می رسند و باعث جذب هر چه بیشتر گردشگران شده اند.

جاذبه های گردشگری لیلاکوه

قهوه خانه و رستوران های سنتی

یکی از محبوب ترین جنبه های توریستی لیلاکوه قهوه خانه ها و کافه رستوران های سنتی ایست که در کوهپایه این منطقه سرسبز قرار گرفته اند و در لوکیشنی ناب به عموم مردم خدمات ارائه می دهند. این کافه ها و قلیان سراها به قدری در جذب گردشگر موفق بوده اند که در حال حاضر لی لی کوه به قطب قهوه‌ خانه ‌ای گیلان تبدیل شده ‌است. این رستوران ها در دل طبیعت لیلاکوه ساخته شده اند و از چشم اندازی به سوی طبیعتی بکر و بی نظیر بهره مند می باشند. از همین روی بسیاری از گردشگرانی که به سمت لی لی کوه حرکت می کنند در این قلیان سراها به استراحت و لذت بردن از محیط اطراف خود می پردازند. بد نیست بدانید قهوه خانه دیشلمه یکی از پر طرفدارترین قهوه خانه این منطقه محسوب می شود.

باغات میوه

اگر در فصل بهار و تابستان به منطقه لی لی کوه سفر کنید در مسیر رسیدن به این منطقه می توانید در میان باغ های انواع میوه قدم زده و از بوی خوش این میوه ها سرمست بشوید. در این روستای زیبا به خصوص عطا کوه باغ های متعدد چای، پرتغال، بهارنارنج و چندین میوه دیگر وجود دارد که علاوه بر زیبایی محصولات درجه یکی را نیز پرورش می دهند. شما می توانید به صاحبان هر یک از این باغ ها که تمایل دارید مراجعه کرده و محصولات آن ها را خریداری کنید. درواقع خرید میوه و چای از منطقه لی لی کوه یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری این روستا است که بیشتر مسافران از این محصولات خوش عطر و بو خرید می کنند.

دیدنی های لیلاکوه

سوغات منطقه لی لی کوه

در کل شهرهای شمالی کشور همیشه مملو از خوراکی های خوشمزه محلی هستند که کیفیت و طعم آن ها بسیار متفاوت از محصولات شهری می باشد. شهرستان لنگرود و منطقه زیبای لی لی کوه نیز از این قاعده مستثنی نبوده و مردمان آن دائما مشغول پخت انواع نان محلی و خوراکی های محلی هستند. از جمله بهترین محصولاتی که می توانید به عنوان سوغات از این روستای بکر تهیه کنید می توان به صنایع دستی، سفال گری، بامبو بافی، چادر شب بافی و ماهی اشاره کرد. همچنین اگر به دنبال خوراکی های خوشمزه این منطقه هستید می توانید کلوچه سنتی، نان محلی، چای، مربا و لبنیات محلی را از این منطقه خریداری کرده و از کیفت آن ها نهایت لذت را ببرید. همچنین در برخی از قسمت های این منطقه زنان مشغول عروسک بافی و درست کردن صنایع دستی جذابی هستند که بهترین گزینه برای تهیه سوغاتی به شمار می روند. اگر علاقه مند به خرید میوه و چای درجه یک هستید نیز می توانید به باغ های مرکبات و چای که در جای جای لیلاکوه و عطاکوه دیده می شود مراجعه کرده و این اقلام را خریداری کنید. البته ناگفته نماند که خرید انواع ترشی، محصولات لبنی، سبزی های خاص محلی، انواع ادویه و زیرانداز های حصیری نیز از جذاب ترین سوغات منطقه لی لی کوه به شمار می روند.

بهترین زمان سفر به لیلاکوه

لی لی کوه روستای خوش منظری است که در موقعیت مکانی بی نظیری قرار داشته و در تمامی فصول قابل بازدید است. این منطقه در هر فصل حرفی برای گفتن دارد و زیبایی های آن در چهارفصل سال مثال زدنی می باشد. اما اگر می خواهید بهترین فصل برای سفر به این روستا را انتخاب کنید باید در بهار و تابستان به سمت این جاذبه پر آوازه حرکت کنید. در فصول بهار و تابستان باغ های چای و مرکبات لی لی کوه در اوج سرسبزی خود قرار داشته و آب و هوای منطقه لی لی کوه معتدل و خنک است. از همین روی شما می توانید به راحتی در میان باغ های پر از میوه لیلاکوه قدم زده و از سرسبزی اطراف خود متحیر شوید. اما اگر قصد سفر به این منطقه در پاییز را دارید نیز طبیعت نارنجی و قرمز رنگ لی لی کوه چشم شما را به خود خیره خواهد کرد و رنگ آمیزی طبیعی این منطقه را به شکل بوم نقاشی به نمایش می گذارد. از آنجاکه برای رفتن به لی لی کوه مسیر آسفالت تهیه شده است در زمستان نیز امکان بازدید از این منطقه وجود دارد. اما به دلیل بارش برف و سرمای هوا ممکن است سفر در فصل زمستان به منطقه لی لی کوه به اندازه بهار و تابستان راحت نباشد.

طبیعت لیلاکوه

جاذبه های گردشگری اطراف لیلا کوه

لی لی کوه تنها بخش کوچکی از زیبایی های لنگرود است و در این شهرستان شمالی مناطق بکر دیگری نیز وجود دارند که برای گردشگری گزینه عالی محسوب می شوند. چراکه لنگرود مملو از آبشار های زیبا، بناهای تاریخی، چشمه های آب معدنی و کوه و جنگل است که همگی طبیعت گردی فراموش نشدنی را برای گردشگران به ارمغان می آورند. از همین روی در این بخش به معرفی سایر جاهای دیدنی لنگرود که در نزدیکی لیلاکوه قرار دارند پرداخته و فاصله هر یک از لی لی کوه را برای شما عزیزان ذکر کرده ایم.

عطاکوه: عطاکوه یکی دیگر از مناطق سرسبز استان گیلان است که در فاصله کمی از لیلاکوه قرار داشته و پر از باغ میوه و چای می باشد. در این منطقه پوشش گیاهی نابی وجود دارد و آبشار ها و چشمه های متعدد سطح این منطقه را پوشش می دهند. عطاکوه تنها 9 کیلومتر از روستای لی لی کوه فاصله دارد که حدود 30 دقیقه زمان برای رفتن به این منطقه نیاز است. در عطاکوه طبیعت سرسبز و آب و هوای خوشی وجود دارد که لذت سفر شما را دوچندان خواهد کرد.

منطقه دیوشل: دیوشل روستایی در مرکز شهرستان لنگرود است که در مسیر اصلی بین لنگرود و لاهیجان جای دارد. عطاکوه نیز در همین روستا قرار دارد و جاذبه های تاریخی همچون چندین امامزاده نیز در این منطقه دیده می شود. سراسر این روستا را درختان انبوه و طبیعت بی نظیری فرا گرفته است که بسیار تماشایی هستند. منطقه دیوشل تنها 5 کیلومتر از لی لی کوه فاصله دارد که برابر است با 21 دقیقه زمان تا رسیدن به این روستای زیبا.

دریای کاسپین: دریای مشهور کاسپین یا همان دریای خزر یکی از شناخته شده ترین و مهم ترین بخش های شمالی ایران محسوب می شود که لیلاکوه در مسافت کمی از این دریای زیبا قرار گرفته است. درواقع دریای خزر یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری شمال ایران است که بیشتر گردشگران شمال ایران برای لذت بردن از ساحل کاسپین به سمت مناطق شمال ایران حرکت می کنند.

لیلاکوه

رزرو ویلا در لنگرود

برای سفر به هر منطقه ای داشتن یک اقامتگاه مناسب و ایمن برای استراحت امری ضروری محسوب می شود. روستای لیلاکوه یک منطقه بکر و دست نخورده است که فاقد هتل یا اقامتگاه های لاکچری می باشد. از همین روی اگر می خواهید پس از گذراندن مسافت طولانی تهران تا لیلاکوه در محیطی دنج و با امکانات رفاهی به استراحت مشغول شده و در طول سفر نیز از این اقامتگاه استفاده کنید، بهتر است برای اجاره ویلا در لنگرود اقدام نمایید. لنگرود تنها 3 کیلومتر از منطقه لی لی کوه فاصله دارد که اجاره ویلا در این شهر به شما اجازه تردد راحت تر به لی لی کوه را می دهد. تیم مجرب باباسفر برخی از بهترین ویلاها و سوئیت های شهر لنگرود را برای شما عزیزان گردهم آورده است که می توانید به راحتی اقاکتگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده و با رزرو آنلاین در وقت خود صرفه جویی کنید.

استان گیلان، 3 کیلومتری بخش مرکزی شهرستان لنگرود، روستای لیلاکوه.

فصل بهار و تابستان.

بیشترین اطلاعاتی که در اینباره وجود دارد این است که لیلاکوه از نام دختر پادشاه گیلان یعنی «لیلاشاه» برداشته شده است که در گذشته افتخارآفرینی بسیاری برای این استان داشته است.

مسافت بین تهران تا لنگرود حدود 349 کیلومتر است که 5 ساعت رانندگی را شامل می شود.

لیلاکوه یک روستای بسیار سرسبز و دیدنی است که در آن تعداد زیادی باغ میوه و چای وجود داشته و در مسیر کوهپایه ای این منطقه قلیان سراها و رستوران های متعددی وجود دارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

امتیاز به این مطلب را از 1 تا 5 تعیین کنید

کاربر عزیز نظر شما بعد از تایید مدیریت سایت نمایش داده خواهد شد.