جاهای دیدنی محمودآباد

محمود آباد شهر ساحلی زیبایی است که از سویی به واسطه دریای خروشان خزر و از سویی دیگر با جنگل های پهناور سرسبزی محاصره شده است. به دلیل حاصلخیزی این منطقه جلگه ای و آب و هوای بی نظیری که در شهر محمودآباد وجود دارد، بخش عمده ای از اقتصاد این شهر ساحلی بر پایه گردشگری است. این شهر مرکزیت  شهرستان محمودآباد را به خود اختصاص داده و به گویی قطب تولید برنج ایران است. چراکه به دلیل وجود شالیزارهای حاصلخیزی که در این شهر وجود دارد برنج های مرغوبی همچون برندهای طارم یا نعمت در شهر محمودآباد کشت و به سراسر ایران پخش می شود. محمودآباد در مجاورت دریای مازندران و بر سر جاده ساحلی قرار دارد و با شهرهای محبوبی همچون نور، آمل،  فریدون کنار و بابلسر در ارتباط است. جاهای دیدنی محمودآباد بیشمار است و این شهر بر روی خاکی همچون طلا حاصلخیز و سواحلی با چشم انداز زیبا قرار گرفته است. به همین علت بد نیست با جاذبه های گردشگری محمودآباد آشنا شده و از تفریحات جذابی که در این شهر وجود دارد مطلع شوید.

جاهای دیدنی محمودآباد

محمودآباد کجاست و مسیرهای دسترسی به آن

محمودآباد را می توان یکی از زیباترین شهرهای خطه شمالی معرفی کرد که از آب و هوایی خوش و پوشش گیاهی سرسبز برخوردار می باشد. این شهر در امتداد جاده ساحلی و دریای مازندران واقع شده و از چشم انداز بسیار دل نوازی به سوی جنگل های بکر برخوردار می باشد. شهر محمودآباد در استان مازندران قرار داشته و از سمت غرب به نور، شرق به بابلسر و از سمت جنوب به فریدون کنار متصل می شود. از همین روی اگر می خواهید به سمت این شهر ساحلی پر جاذبه حرکت کنید از طریق سه مسیر چالوس، هراز و آبعلی و جاده دماوند می توانید به محمودآباد بروید.

آدرس شهر محمودآباد: استان مازندران، 200 کیلومتری تهران، جاده هزاره، شهرستان محمودآباد

مسیر جاده آبعلی و دماوند به محمودآباد

اگر می خواهید از سمت شرق تهران به شهر محمودآباد سفر کنید بهترین راه اتوبان بسیح است که به طرف آبعلی می رود. از این مسیر به سمت جاده دماوند بروید و پس از گذر از شهرهای پردیس، رودهن و بومهن دوراهی که پیشه روی خود می بینید را به سمت راست بپیجید تا وارد جاده فیروزکوه سوید. سپس از جاده فیروزکوه به قائم شهر رفته و از آنجا به ساری یا بابل بروید. از طریق بابلسر می توانید وارد شهر ساحای زیبایی شده و از جاذبه های گردشگری محمودآباد دیدن کنید. 

مسیر جاده هراز به محمودآباد

همچنین اگر بعد از رسیدن به بومهن به سمت چپ برانید به امام زاده هاشم می رسید که جاده هراز را پیشه روی شما قرار می دهد که نزدیک ترین راه برای رسیدن به خطه شمالی کشور است. از طریق این جاده به آمل خواهید رسید که فاصله آن از تهران حدود 200 کیلومتر یا به عبارتی 3 ساعت و نیم زمان است. زمانیکه به آمل رسیدید می توانید به محمودآباد رفته و از زیبایی های آن لذت ببرید. 

مسیر جاده چالوس به محمودآباد

راه دیگری که برای رفتن به محمودآباد وجود دارد و بسیار محبوب است جاده زیبا و سرسبز چالو است. برای انتخاب این مسیر باید ابتدا از سمت از ابتدای کرج وارد جاده چالوس شده و تا 129 کیلومتر این جاده را ادامه دهید. سپس شهرهای رویان و نور را که رد کردید به محمودآباد نزدیک می شوید. این مسیر در حالت بدون ترافیک 2 ساعت و 18 دقیقه زمان نیاز دارد تا به شهر محمودآباد برسید. البته شایان ذکر است برای رفتن به محمودآباد مسیرهای دیگری همچون جاده فریدون‌ کنار و نور نیز وجود دارد که از زیبایی های خاص خود بهره مند می باشند.

مناطق دیدنی محمودآباد

پیشینه پیدایش شهر محمودآباد

جالب است بدانید شهرستان محمودآباد تا پیش از سلطنت دوران قاجار راه ساحلی شاه عباس بود که در آن تنها یک امام زاده کوچک قرار داشت و مانند امروز آباد نبود. پس از آنکه ناصرالدین شاه به حکومت رسید به دلیل علاقه اش به بکر بودن منطقه محمودآباد آن را توسعه داد و مساجد، کاروانسرا، بندر و حمام های بسیاری در این شهرستان بنا کرد. از همین روی می توان گفت محمودآباد به غیر از جنبه زیبایی که دارد، بناهای تاریخی مهمی نیز در این شهرستان قرار گرفته که بازگوی فرهنگ و تاریخ کشور ایران هستند. البته این شهر تا زمان رضا شاه رو به ویرانی بود و در سال ۱۳۰۸ جان تازه ای گرفت. همچنین گفتنی است که شهر محمودآباد در گذشته جزوی از آمل محسوب می شد. تا آنکه شخصی به نام محمدحسن خان امین ‌الضراب اصفهانی، با هدف توسعه و ساخت راه آهن در این شهر ساحلی محمودآباد را از آمل جدا کرد. برخی از محلیان بر ایین باورند که نام گذاری محمودآباد به یاد محمود، فرزند محمد حسن‌ خان نام‌ گذاری شده است.

جاذبه های گردشگری شهر محمودآباد

از دریای وسیع و زیبا گرفته تا جنگل های انبوه، آب و هوای خوش، باغ های میوه و پوشش گیاهی مناسب در منطقه محمودآباد مشاهده می شود که همگی از جاذبه های گردشگری محمودآباد به شمار می روند. عمده اقتصاد این شهر از طریق ماهیگیری، کشاورزی و گردشگری تامین می شود. چراکه مناطق دیدنی محمودآباد بیشمارند و تفریحات جذابی در این شهر وجود دارد که می تواند سفری خاطره انگیز را برای همگان به ارمغان بیاورد. اگر تا به حال به شهر خوش آب و هوای محمودآباد سفر نکرده اید با ما تا پایان این مقاله همراه شوید تا از جاذبه های این شهر محبوب شگفت زده شوید.

دریای محمودآباد

بدون شک سواحل یکی از ناب ترین جاذبه های شهرهای شمالی کشورمان هستند که با آرامش و چشم انداز زیبایی که از خود ارائه می دهند بازدیدکنندگان بسیاری را به سوی خود می کشانند. ساحل محمودآباد یکی از خلوت و پرآرامش ترین سواحل شمالی به شمار می رود. علت این خلوتی را می توان عدم وجود یک پلاژ مستقر در ساحل دانست. البته این ساحل یکی از مدرن ترین سواحل خطه شمالی است و از امکانات رفاهی با کیفیتی بهره مند می باشد. همچنین این ساحل یکی از مناطق تفریحی محمودآباد نیز به شمار می رود. زیرا تفریحات جذابی همچون قایق سواری، اسب سواری، سینما 6 بعدی و شهربازی به وسعت 4 هکتار وجود دارد که اوقات بسیار خوشی را برای گردشگران به ارمغان می آورد. خالی از لطف است اگر از دلچسبی قدم زدن در کنار موج های خروشان ساحل محمودآباد نگوییم. این ساحل نه تنها در روز از زیبایی خیره کننده ای برخوردار می باشد بلکه بسیاری از مسافران برای قدم زنی های پر آرامش شبانه به این ساحل زیبا مراجعه می کنند.

آدرس ساحل محمودآباد: استان مازندران، محمودآباد، انتهای خیابان بسیج

دریای محمودآباد

جنگل روستای اهلم

در 6 کیلومتری شهر محمودآباد روستایی به نام اهلم جای گرفته است که یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری محمودآباد به شمار می رود. این روستا از توابع دهستان اهلمرستاق است و در روایت های تاریخی با نام « عین الهم» از آن یاد شده است. روستای اهلم علاوه بر آب و هوای خوشی که در اختیار مسافران قرار می دهد از جاذبه های طبیعی منحصر به فردی نیز بهره مند من می باشد. این روستا از جنگل های انبوه روستا گرفته تا دریاچه و آبندان های طبیعی را در خود جای می دهد که مکانی عالی برای سفر را در اختیار همگان می گذارند. پوشش گیاهی جنگل اهلم بسیار ناب است و درختانی همچون ممرز، گزنا، واش، بلوط، سرخاب، تمشک، اوجی، شالدم، ولیک و بسیاری از گیاهان خاص دیگر در آن مشاهده می شود که طبیعتی بکر را به بازدیدکنندگان هدیه می دهد. دریاچه اهلم، جنگل اهلم و آب بندان های این منطقه از جاذبه های محبوب روستای اهلم محسوب می شوند که همه ساله مسافران زیادی را به سمت خود جذب می کنند. اگر شما نیز به دنبال اتراق در طبیعتی بکر با چشم انداز زیبا هستید روستای اهلم یکی از بهترین گزینه ها برای چند ساعتی استراحت و آرامش است.

آدرس روستای اهلم: استان مازندران، در مسیر جاده محمودآباد به نور

جنگل بونده

جنگل بونده که در روستایی با همین نام قرار دارد یکی از بزرگ ترین جنگل های استان مازندران است که حدود هشتصد هکتار مساحت دارد. برای رفتن به جنگل بونده و مشاهده طبیعتی بکر تنها کافیست در مسیر آمل به محمودآباد حرکت کرده تا به منطقه زیبای بونده برسید. این جنگل پوشیده از درختان انبوه در انواع مختلف گردو، نارون، راش، ممرز، بلوط، توسکا، ولیک و زبان گنجشک است. مساحت جنگل های بونده حدود 1500 تا 2000 متر است که بر روی تپه ای در روستای بونده قرار دارد. جنگل بونده یکی از بهترین مناطق برای طبیعت گردی است و از آب و هوای خنک و مطبوعی برخوردار می باشد. این جنگل را می توان یکی از ناب ترین جاهای دیدنی محمودآباد دانست. چراکه پوشش گیاهی این جنگل بسیار سرسبز بوده و منظره ای چشم نواز را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد.

آدرس جنگل بونده: استان مازندران، 9 کیلومتری مرکز شهر محمودآباد، روستای بونده، جنگل بونده

جنگل بونده

تپه‎ های باستانی سرخ ‌رود (قلاع کتی)

سرخرود یکی از پرجاذبه ترین مناطق محمودآباد است که به دلیل وجود قوهای زیبا در این منطقه نام آن را سرزمین قوها انتخاب کرده اند. در این شهر سرسبز می توان در فصول زمستان و بهار پرندگان مهاجر بسیاری دلربایی را مشاهده کرد و یا از طبیعت اطراف سرخ رود لذت برد. در جنوب سرخ رود دو تپه بسیار زیبا و سرسبز قرار گرفته است که به دلیل قدیمی بودن آن ها از جاذبه های تاریخی شهر محمودآباد به شمار می روند. قدمت این تپه ها به 200 سال پیش و دوره ساسانیان بر می گردد. تپه های سرخ رود از پیشینه مهمی برخوردار هستند و از همین روی از ارزشمندترین جاهای دیدنی محمودآباد به شمار می روند. طبق روایات تاریخی در دوره ساسانیان این تپه ها توسط رومی ها به آتش کشیده شدند و قلعه ای که با نام قلعه ماهانه سر بر فراز تپه ها قرار داشت از بین رفت. اما همچنان این امر چیزی از ارزش این جاذبه تاریخی کم نکرده و تپه های سرخ رود یکی از زیباترین طبیعت ها را پیشه روی بازدیدکنندگان می گذارند.

آدرس تپه های سرخ رود: مازندران، محمودآباد، جنوب سرخرود، تپه‌های باستانی سرخ رود (قلاکتی)

سقانفارهای عبدالله آباد و گلیرد

استان مازندران به غیر از جاذبه های خاصی که در دل خود جای داده است از پیشینه و مراسم مذهبی نیز برخوردار می باشد که ارزش معنوی به این استان می بخشد. سانقارهای عبدالله آباد و گلیرد نیز هر دو از نمادهای مذهبی هستند که در شهر محمودآباد قرار داشته و برای برگزاری مراسم مذهبی مورد استفاده قرار می گیرند. قدمت سقانفارهای عبدالله آباد و گلیرد به دوره قاجار باز می گردد و از بناهای تاریخی محمودآباد به شمار می رود. سقانفارها جزو جاذبه های گردشگری محمودآباد محسوب می شوند چراکه از تاریخچه مهمی برخوردار بوده و بازگوی مهد فرهنگ و تاریخ ایران هستند. این سازه به جای مانده از دوران قاجار، در بخش سرخرود و روستای عبدالله آباد جای دارد و معمولا در ایام محرم مداحان در طبقه دوم این بنا به روزه خوانی مشغول می شوند. این سازه دوطبقه و ساده در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۵ با شماره ثبت ۱۸۶۹۴، به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد. اگر علاقه مند به تاریخ هستید حتما در سفر خود به شهر زیبای محمودآباد از سقانفارهای عبدالله آباد و گلیرد نیز بازدید کنید که جزو آخرین سقانفارهای باقی مانده در استان مازندران هستند.

آدرس سقانفارهای عبدالله آباد و گلیرد: استان مازندران، شهرستان مخمودآباد، بخش سرخرود، دهستان هزار پی شمالی، روستای عبدالله

آدرس سقانفارهای عبدالله آباد و گلیرد

تالاب سرخ ‌رود

اگر می خواهید به یکی از زیباترین مناطق دیدنی محمودآباد سفر کنید که قوهای دلفریب مهاجر را به نمایش بگذارد تالاب سرخ رود قطعا یکی از بهترین گزینه هاست. این تالاب که در منطقه سرخ رود قرار دارد و مابین شهرستان فریدون کنار و محمود آباد، در منطقه وزرا جای گرفته است. طبیعت این تالاب بسیار چشم نواز است، چراکه محل زندگی پرندگان زیبایی همچون قو و درنا است. این تالاب از سال 1386، تبدیل به یکی از مهم ترین زیستگاه های پرندگان مهاجر شد و در فصل بهار و زمستان می توانید قوهای زیبایی که کیلومترها مسافت را طی کرده تا به تالاب سرخ رود برسند را مشاهده کنید. در این تالاب انواع قوهای فریادکش، اردک های وحشی، غاز، پرستو، عقاب دریایی، کاکایی و گنگ زندگی می کنند که صحنه ای بی نظیر را پیشه روی چشم گردشگران می گذارند. تالاب سرخ رود را می توان یکی از جذاب ترین مناطق برای کودکان دانست. زیرا در تالاب سرخ رود گردشگران می توانند به پرندگان زیبایی که در تالاب هستند خوراکی بدهند که این کار برای کودکان بسیار جذاب است. همچنین از امکانات رفاهی که در تالاب سرخ رود وجود دارد می توان به آنتن دهی مناسب و جای پارک اطراف تالاب اشاره کرد.

آدرس تالاب سرخ رود: استان مازندران، بین محمودآباد و فریدونکنار، سرخرود، ابتدای جاده مریج محله یا وزرا

ساحل سرخ‌ رود

در 11 کیلومتری شهر محمودآباد، دقیقا در جایی که تلاقی رود هراز به دریای خزر اتفاق می افتد ساحل زیبایی به نام ساحل سرخ رود وجود دارد که از محبوب ترین جاذبه های گردشگری محمودآباد به شمار می رود. این ساحله ماسه ای که طول آن به 5 کیلومتر می رسد برای عموم مردم آزاد بوده و در قلب منطقه سرخ رود قرار گرفته است. در هر بخش از شهر سرخ رود جاذبه های شگفت انگیزی وجود دارد که می تواند روز هر مسافری را بسازد. این شهر ساحلی از سمت غرب با محمودآباد، شرق با فریدون کنار و از سمت جنوب با آمل در ارتباط است. اگر به جنوب منطقه سرخ رود بروید شالیزارهای زیبا را خواهید دید و اگر به مرز شمالی آن بروید با ویلاهای شیک و لاکچری مواجه خواهید شد. از آنجاکه ساحل سرخ رود برای عموم مردم آزاد است و ساختمان های اطراف آن باید حد مجاز 60 متر تا ساحل را رعایت کنند قسمت وسیعی از این ساحل در اختیار عامه مردم قرار دارد. از همین روی تفریحات جذابی همچون جداسازی منطقه شنای بانوان و آقایان، آلاچیق و سکوهای استراحت، قایق سواری، جت اسکی، کرایه اسب و قدم زدن در میان موج های خروشان اشاره کرد.

آدرس ساحل سرخ رود: استان مازندران، سرخرود، بزرگراه سرخرود - فریدونکنار، سرخرود

دریای محمودآباد، جنگل روستای اهلم، جنگل بونده، تپه‎ های باستانی سرخ ‌رود، سقانفارهای عبدالله آباد و گلیرد، تالاب سرخ ‌رود و ساحل سرخ‌ رود برخی از بهترین جاهای دیدنی محمودآباد هستند.

معملا تفریحات ساحلی همچون قایق سواری، قدم زدن در کنار دریا و پیک نیک در دل جنگل های بیشمار این منطقه از بهترین تفریحات محمودآباد به شمار می روند.

محمودآباد شهری است که در تمامی فصول سال از جاذبه های گردشگری بی نظیری برخوردار بوده و زمان خاصی برای بازدید از آن وجود ندارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

امتیاز به این مطلب را از 1 تا 5 تعیین کنید

کاربر عزیز نظر شما بعد از تایید مدیریت سایت نمایش داده خواهد شد.

فیلتر مقالات

فیلتر مقالات

جاذبه های دیدنی
موزه
مکان تفریحی
خرید
بازگشت